Aktualności

Zapraszamy. Wkrótce startuje nasz projekt

7 września 2020

Wystartowaliśmy. Pierwsze spotkanie już za nami. Wspólnie ze studentami Wschodnioeuropejskiego Narodowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki rozpoczęliśmy projekt. Pierwszy dzień upłynął nam na zapoznaniu i integracji. Polska młodzież przybliżyła rówieśnikom z Ukrainy najciekawsze miejsca Lubelszczyzny i Mazowsza. Z kolei studenci z Łucka zaprezentowali nakręcony przez siebie film – prezentujący Łuck.

– Zapowiada się ciekawy projekt – podsumowała pierwszy dzień Aleksandra Osadczy, studentka z Polski – Widać, że wiele nas łączy. Szkoda, że spotykamy się tylko wirtualnie. Mam nadzieję, że pandemia wkrótce się skończy i uda nam się spotkać osobiście.

Jutrzejsze spotkania o 8.30, 12.40, 16.00. Jeśli chcesz się dołączyć do wirtualnych spotkań z Mickiewiczem kliknij TUTAJ


Prezentacja Lublin i Lubelszczyzna

Łuck oczami uczestników projektu


8 września 2020

– Nigdy nie byłam w Polsce, ale od dziś wiem, że gdy tylko się skończy pandemia będzie to pierwszy kraj, który odwiedzę – mówiła jedna z uczestniczek z Łucka po wirtualnym spacerze po zamku w Łańcucie. – Nie wiedziałem, że największa kolekcja ukraińskich ikon znajduje się właśnie tam – dodał student. – Gdyby nie polscy historycy zostałyby zniszczone lub rozkradzione. A tak mogą cieszyć wzrok i duszę.

Młodzież wysłuchała też wykładu poświęconemu Adamowi Mickiewiczowi, a także obejrzała film „Pan Tadeusz” oraz spektakl „Renegat”.

O spotkaniu piszemy także na facebooku

Jutrzejsze spotkania o 8.30, 14.20, 16.00. Jeśli chcesz się dołączyć do wirtualnych spotkań z Mickiewiczem kliknij TUTAJ

9 września 2020

Dlaczego Mickiewicz napisał „Litwo ojczyzno moja”? Czym był mesjanizm? Co oznacza słowo „wieszcz”? To tylko część z wielu pytań jakie padły podczas trzeciego dnia wirtualnych spotkań w ramach polsko-ukraińskiego projektu. Podczas wykładów młodzież z obu krajów dowiedziała się na czym polegał polski romantyzm, czym różnił się od zachodnioeuropejskiego i jakie miał cechy wspólne. W tle życia, podróży i twórczości Adama Mickiewicza wysłuchali o losach Rzeczpospolitej, która z największego państwa ówczesnej Europy popadła w ustrojowy niebyt.

Jutro rozpoczynamy zajęcia warsztatowe.

O spotkaniu piszemy także na facebooku

Jutrzejsze spotkania o 8.30, 12.40, 16.00. Jeśli chcesz się dołączyć do wirtualnych spotkań z Mickiewiczem kliknij TUTAJ

10 września 2020

Trwają prace nad komiksem. Burza mózgów, ciekawe wykłady i spotkania w grupach. Choć wirtualna rzeczywistość nie jest w stanie zastąpić bezpośrednich spotkań, młodzież pracuje i znajduje wspólny język.

11 września 2020

Połowa wirtualnych spotkań już za nami. Znamy już bohaterów komiksu. Będą nimi Ukrainka Zofia i Polak Tadeusz. Związek z twórczością Adama Mickiewicza nie przypadkowy. Będzie poetycko, tajemniczo i twórczo.

14 września 2020

Przenosimy się na Ukrainę. Niestety tylko wirtualnie. Powolutku krystalizuje nam się wizja komiksu. Młodzież malowniczo opisuje postaci. Trwają konsultacje z grafikiem. Zapowiada się ciekawie i intrygująco.

15 września 2020

Dziś prace warsztatowe. Młodzież w grupach pracuje nad poszczególnymi postaciami. Grafik pracuje nad wizualizacją wizji wypracowywanych przez młodzież. Postępy prac można też śledzić na facebooku

16 września 2020

Mamy już pierwsze efekty współpracy młodzieży z grafikiem.

17 września 2020

Praca, praca i jeszcze raz praca… choć jest niezwykle wesoło. Młodzież bawi się słowem. Układane są dialogi i komiksowe formuły. Wkrótce kolejne efekty wspólnej pracy

18 września 2020

Choć wirtualne spotkania dziś dobiegły końca. To nie koniec wspólnej pracy młodych ludzi z Polski i Ukrainy. Wkrótce opublikujemy ich efekt.

Napisali o nas:

Portal Edufakty napisał o zakończeniu projektu

Zapraszamy do lektury komiksu w dwóch wersjach językowych

Podsumowanie projektu na łamach patrona medialnego

I jeszcze po ukraińsku